úterý 30. března 2010

Výzva k hodnocení plnění úkolů SČF v letech 2006-2010

Vážení přátelé,

protože se 4. prosince letošního roku bude konat valná hromada SČF, která bude hodnotit práci předsednictva a jeho výkonného výboru, posíláme vám touto cestou materiál s názvem „Projekty a úkoly SČF v období let 2006 – 2010“, abyste sami posoudili, jak se plnění plánovaných úkolů dařilo. Uvítáme i vaší diskuzi na toto téma.

PROJEKTY A ÚKOLY SČF V OBDOBÍ LET 2006 – 2010


1. Výstavní činnost:

Euregio Egrensis Karlovy Vary (česko-německá regionální výstava) – rok 2006
Mladá Jihlava (celostátní výstava a Filatelistická olympiáda) – rok 2006
Trutnov (regionální výstava) – rok 2006
Hradec Králové (národní výstava) – rok 2007
PRAGA 2008 (světová specializovaná výstava v Průmyslovém paláci na Výstavišti)
OSTROPA 2009 (česko-německá výstava v Plzni)
BRNO 2010 (dosud nespecifikováno)

V zahraničí je možnost účasti českých vystavovatelů na světových výstavách: Washington 2006, Espaňa 2006, Belgica 2006 (mládež, tematická filatelie, třída jednorámových exponátů), Brasiliana 2007, Izrael 2008 (14.-22.5), EFIRO 2008 (15.-22.6.) v rumunské Bukurešti, CHINA 2008 (červenec), PRAGA 2008 (12.-14.9.), Jižní Afrika 2010.

Úkoly SČF k zajištění výstavní činnosti:
  • Sestavení části organizačního výboru světové výstavy PRAGA 2008 ze členů SČF, především s odbornou způsobilostí, solidním vystupováním a navíc znalých cizích jazyků (angličtina především). Podíl a spolupráce SČF na sestavení prezídia světové výstavy PRAGA 2008.

  • Podíl SČF na zpracování rozpočtu výstavy PRAGA 2008, na výstavních propozicích a výstavním katalogu, na pozvání všech (cca) 82 členských zemí Mezinárodní filatelistické federace FIP včetně příslušné korespondence, zpracování předběžných a definitivních přihlášek exponátů pro schválené (vybrané) soutěžní třídy a jejich utřídění a zpracování, a další, ve spolupráci s konzultantem FIP a řídícím výborem FIP.

  • Prohlubování spolupráce se smluvním partnerem SČF – Českou poštou, s.p., Ministerstvem informatiky ČR, společností Progres Partners Advertising. s.r.o. (pořádající mj. 11 ročník mezinárodního veletrhu SBĚRATEL 2008), s filatelistickými obchodníky a dalšími sponzory, ministerstvy a institucemi.

  • Vyhledávání možností a získávání finančních zdrojů (prostředků) pro činnost Svazu českých filatelistů: krajské úřady (granty), magistráty a městské úřady (granty), nadace (města, kraje, organizace), fondy (Evropská unie včetně regionálních fondů, Česko-německý fond budoucnosti, Višegrádský fond, a další dle výběru na internetu) s cílem pořádání filatelistických výstav, filatelistických soutěží, realizace publikační činnosti, různých kulturně-společenských akcí, apod.

  • Pokračující spolupráce s regionálním a celostátním denním a periodickým tiskem, Českou televizí (včetně regionálních studií), Českým rozhlasem (a jeho regionálními redakcemi) a dalšími médii.

2. Propagace SČF a filatelie na veřejnosti:

  • Podpora mládežnické filatelie včetně jednání s Ministerstvem školství, mládeže a sportu ČR (výstavy, budování exponátů, soutěže, podpora účasti delegací mladých filatelistů na mezinárodních, zejména evropských setkáních mladých filatelistů, jako jsou EMYP GRAZ 2007 ve dnech 30.7. – 4.8. 2007 v rakouském Altachu včetně semináře o tvorbě mládežnických tematických exponátů, a další dle pozvánek).

  • Podpora a popularizace zajímavých činností a kulturních akcí klubů filatelistů SČF a odborných společností SČF v rámci národním a mezinárodním, zejména ve filatelistickém tisku a v elektronických médiích (internet).

  • Poskytování vybraných bezplatných služeb členům klubů filatelistů a odborných společností SČF, zejména pokud je o a) poradenství, b) boj proti padělkům ke škodě sběratelů, c) rady sběratelům a vystavovatelům při tvorbě a vystavování exponátu, d) posuzování filatelistických sbírek na žádost členů i nečlenů SČF, a další.

  • Vhodnou společensko-kulturní akcí, popř. v rámci národní výstavy HRADEC KRÁLOVÉ 2007 , která bude propagovat (možná i známkovou emisí Hradec Králové – salon republiky, s logem světové výstavy), Výstavu PRAGA 2008, vzpomenout 120. výročí vzniku organizované české filatelie v souvislosti se založením prvního klubu českých filatelistů roku 1887 v Praze.

3. Mezinárodní aktivity SČF:

  • Odůvodnit a prosadit v řídícím výboru FEPA čestné uznání FEPA za zásluhy o rozvoj filatelie v ČR i v evropském kontextu Klubu filatelistů Brno Alfonse Much 06 – 022.

  • Připravit další svazové jurymany, kteří mají filatelistický exponát, oceněný na některé světové výstavě pod patronátem FIP nejméně pozlacenou medailí (Vermeil) FIP, na funkci pozorovatele na filatelistické výstavě FIP/FEPA a k získání akreditace mezinárodního jurymana FIP/FEPA pro soutěžní třídy: a) kolky čili fiskální filatelie, b) filatelistická literatura, c) případné rozšíření akreditace o další soutěží třídu FIP, tzv. Gross accreditation (jurymani, využitelní pro dvě či více soutěžních tříd mají větší šanci, aby byli organizačním výborem a se souhlasem koordinátora (konzultanta) FIP/FEPA přijati za člena mezinárodní jury dané výstavy.

  • Vypracovat a důsledně dodržovat i ve spolupráci s dalšími národními svazy opatření SČF proti šíření padělků poštovních známek a poštovních celistvostí a se získanými poznatky seznamovat Komisi FIP pro boj s padělky, případně Mezinárodní asociací filatelistických exponátů AIEP.

  • Nadále navrhovat či doporučovat vhodné členy SČF (zejména odborných společností) za delegáty různých komisí FIP, případně je v rámci příprav na bienální kongresy FIP navrhovat jménem SČF do vedení těchto komisí FIP. Zatím jsou členové SČF zastoupeni v ŘV FIP, vedení Komise FIP pro poštovní historii, v Komisi FIP pro aerofilatelii a v Komisi FIP pro boj s padělky. SČF se snaží, aby členem vedení Komise FIP pro astrofilatelii byl ing. Julius Cacka. V některých dalších komisích FIP má SČF své delegáty, kteří zajišťují pro naše členy kontakt s příslušnými komisemi FIP a zprostředkovávají důležité informace členům SČF.

  • Pečovat prostřednictvím jmenovaného člena SČF o uveřejňování odborných a informativních článků o problematice české a československé filatelie v zahraničním filatelistickém tisku a v elektronických médiích. Je třeba SČF a českou filatelii propagovat systematicky a koncepčně, ne jako dosud díky jen několika jednotlivým členům SČF.

4. Vnitrosvazová činnost:

  • Se zřetelem k současnému postavení české filatelie a SČF ve strukturách FIP a FEPA obnovit, resp. aktivizovat ANALYTICKOU SKUPINU SČF složenou z pověřených členů, kteří by studovali problémy, úkoly FIP a FEPA, a připravovali a zpracovávali by podkladové zprávy se stanovisky a doporučeními SČF, které by zástupci SČF tlumočili a prosazovali jako zásadní svazová stanoviska na mezinárodní úrovni (např. pokud jde o postoje ke Statutu FIP, ke směrnicím FIP a jejich obsahu, k zásadám jmenování jurymanů, expertů, k zaměření jednotlivých komisí FIP, k agendě navrhované k projednání delegáty jednotlivých kongresů FIP, apod.). Povinností analytické skupiny SČF a jejích členů by rovněž bylo zpracování rozborů činnosti různých oblastí působnosti SČF s návrhem na opatření či řešení případných problémů uvnitř Svazu českých filatelistů. Jednak by šlo o vlastní iniciativu AS, jednak by šlo o zadávání úkolů VV či předsednictvem SČF.

  • Promyslet a řešit cílevědomou publikační a komunikační činnost SČF ve spolupráci se Společností pro odbornou literaturu SČF a zpracovat její zásady. Ty budou platné pro veškerou další publikační a ediční činnost SČF.

  • SČF by měl kromě dosavadního systému oceňování zásluh jednotlivých členů KF a OS, jež by mělo zachovávat dané časové termíny (např. k určitému datu, u příležitosti vzniku SČF, ke Dni čs.-české poštovní známky) ještě promyslet a realizovat v rámci finančních možností pravidelné udělování VÝROČNÍCH CEN SČF. Taková cena nejlepšímu jednotlivci nebo týmu (klubu, odborné společnosti, KMF, komisi, apod.) by mohla mít určité jméno, např. zakladatele Klubu českých filatelistů Praha Vincence Jedličky (JEDLIČKOVA CENA), či jiný název (např. v Polsku uděluje PZF sošku PRYMUS, a také v dohodě s oblastními ředitelstvími Polské pošty dává vytisknout celiny s fotografií, „Význačného filatelisty“). Tato cena by také mohla být udělována za významnou, odbornou či populizační literární činnost, apod.

5. Stávající postavení SČF:

  • SČF se stal nedílnou a respektovanou součástí světové organizace FIP a kontinentální organizace FEPA. Řada členů SČF je členem orgánů a vedení komisí FIP nebo delegáty SČF v komisích FIP. Má svého představitele ve FEPA a činnost SČF a jeho klubů a společností je pravidelně široce publikována v časopisu FEPA NEWS dvakrát za rok, a to včetně filatelistických výstavy a dalších akcí.

  • SČF jako občanské sdružení při různých jednáních uznávají a respektují Ministerstvo informatiky ČR. Evropské unie PHARE, Česko-německý fond budoucnosti, krajské a městské úřady v ČR i další orgány a instituce.

  • SČF má uzavřeny dohody o vzájemné spolupráci se Svazem slovenských filatelistů (ZSF), Se Svazem polských filatelistů (PZF) od roku 1996, se Svazem maďarských filatelistů (MABÉOSZ), rovněž od roku 1996, a v posledních letech velmi aktivně spolupracuje (od roku 1998) se Svazem německých filatelistů (BDPh) a Svazem rakouských filatelistů (VöPh), a to jmenovitě od společné porady představitelů obou národních svazů v Jihlavě v rámci 2. česko-německé výstavy OSTROPA 2003.

  • SČF má od 17. listopadu 1999 uzavřenou Dohodu o vzájemné spolupráci s Českou poštou, s.p., která je hlavním a jediným partnerem Svazu českých filatelistů.

Žádné komentáře:

Okomentovat